Idź do zawartości

Pieprz**** o kodzeniu

Rozmowy o tym, co kręci nas najbardziej, czyli o pracy i nowościach w świecie technologii!

#1 Top 5 nowości po AWS re:Invent 2021

W premierowym odcinku podcastu „Pieprzenie o kodzeniu” rozmawiamy o tym, co ciekawego ogłosił AWS podczas ostatniej edycji AWS re:Invent 2021.

#2 Blaski i cienie Lambdy, czyli po co nam FaaS w AWS

W drugim odcinku podcastu „Pieprzenie o kodzeniu” rozmawiamy o Lambdzie oraz szerzej o tym, co istotnego dzieje się w świecie rozwiązań typu Function-as-a-Service.

#3 Testowanie E2E bez tajemnic – cz.1 (zasady, dobre praktyki, wyzwania)

W trzecim odcinku podcastu rozmawiamy o testach end-to-end oraz roli, jaką ich automatyzacja pełni w obszarze quality assurance.

#4 Testowanie E2E bez tajemnic – cz. 2 (jak zacząć)

W czwartym odcinku podcastu „Pieprzenie o kodzeniu” rozmawiamy o podstawowych kwestiach technicznych związanych z automatyzacją testów end-to-end.

#5 Jak daleko jest od React do React Native

W tym odcinku podcastu rozmawiamy o tym, jak trudne jest przejście z tworzenia aplikacji webowych w React do developmentu aplikacji mobilnych w React Native.

#6 Czy da się zakodować infrastrukturę, czyli IaC w praktyce

W szóstym odcinku podcastu rozmawiamy o podejściu typu Infrastructure as Code (IaC), czyli takim, w którym nasza infrastruktura zdefiniowana jest w kodzie.

#7 Wszystkie twarze GraphQL

W siódmym odcinku podcastu rozmawiamy o GraphQL.

#8 Performance na front-endzie

W ósmym odcinku „Pieprzenia o kodzeniu” omawiamy zagadnienie performance’u aplikacji front-endowych.

#9 Performance na backendzie

W dziewiątym odcinku rozmawiamy o wydajności backendu.

#10 Top 6 nowości z Google I/O 2022

W dziesiątym odcinku naszego podcastu omawiamy najciekawcze nowości i zapowiedzi z tegorocznej edycji Google I/O 2022.

#11 Co nowego w Angularze 2022

W tym odcinku omawiamy nowości w świecie Angulara. Zaczynamy od dyskusji na temat najważniejszych zmian wprowadzonych w wersji 14 oraz dzielimy się uwagami dotyczącymi jego przyszłości.

#12 Co nowego w React 2022

W tym odcinku omawiamy nowości i zmiany w React. Zaczynamy od zmian i nowości wprowadzonych w wersji 18 React-a (createRoot, concurent mode, automatic batching, transitions, nowe hooki, server side rendering). Dzielimy się informacjami na tego, czego spodziewać się można w przyszłych wersjach Reacta (server side rendering, hooki). Na zakończenie omawiamy nowości i nowinki wkoło samego Reacta (tRPC, Bun, Vite).

#13 Co nowego w Node.js 2022

W tym odcinku omawiamy nowości i zmiany w najnowszych wersjach Node.js. Przyglądamy się także tzw. node-killerom, czyli rozwiązaniom mającym ambicję zastąpić Node.js jako środowisko uruchomieniowe dla JavaScript. Przedstawiamy dwa z nich: Deno oraz Bun. W ostatniej części dyskutujemy o tym, czy pojawiające się node-killery, rzeczywiście zasługują na to miano. Czy mają jakiekolwiek szanse w starciu z Node.js i jego niezwykle silną pozycją na rynku?

#14 Co nowego w świecie automatyzacji testów E2E 2022

W tym odcinku omawiamy nowości i zmiany w świecie automatyzacji testów E2E. Na warsztat bierzemy najnowsze wersje Cypressa oraz Playwrighta, którym to poświęcamy najwięcej uwagi w tym odcinku. Na zakończenie wspominamy o istotnych zmianach oraz nowościach w TestCafe i Selenium. Kronikarski obowiązek nakazuje nam też wspomnieć o kończącym się wsparciu dla Protractora.

#15 Top 5 oczekiwanych kompetencji miękkich

Kompetencje miękkie to święty graal współczesnego software developmentu. To one stają się kluczem do sukcesu indywidualnych osób, jak i całych zespołów. Wybraliśmy 5 kompetencji miękkich, które uważamy za najważniejsze. Rozmawiamy o tym, jak je rozumiemy i jak przekładają się one na codzienność w naszych projektach.

#16 Co nowego w React Native 2022

W tym odcinku omawiamy nowości i zmiany, które miały miejsce w tym roku w świecie React Native. Opowiadamy o zmianie silnika i całej architektury React Native. Następnie na warsztat trafia Expo, którego rola i popularność cały czas rośnie. Na zakończenie omawiamy nowości z obszaru stylowania - flex gap oraz NativeWind.

#17 Motywacja w zespole IT

Żeby stworzyć kod, potrzebny jest tylko jeden developer. Ale żeby stworzyć projekt potrzeba całego zespołu. Z tą myślą nagraliśmy kolejny odcinek naszego podcastu. Na tapetę wzięliśmy temat motywacji. Zastanawiamy się co robić, gdy motywacja wewnętrzna pikuje ostro w dół, które narzędzia scruma napędzają do działania, czy replacement ma sens i jak klient może napędzać team spirit.

#18 Czy Playwright stanie się Cypress killerem w 2023 r.?

Ten odcinek ma wątek kryminalny, ale spokojnie, nie zdradzamy zakończenia! W każdym razie Cypress to potencjalna ofiara, a podejrzany sprawca to Playwright. Sprawdź, jak doświadczeni testerzy rozstrzygnęli, tę sprawę i co musi wiedzieć partner in crime w świecie automatyzacji.

#19 Mentoring i knowledge sharing — czy to najlepszy sposób na rozwój w IT?

Jakich mentorów potrzebuje społeczność IT, żeby każdy mógł stać się technicznym Jedi? W tym odcinku szukamy odpowiedzi na to pytanie! Patrzymy na mentoring z trzech perspektyw — mentora, mentee i klienta.

#20 Czy Ruby is dead?

Czy 28-letni Ruby powinien ustąpić miejsca młodszym językom programowania? Dlaczego rynek nadal odnotowuje wysokie zapotrzebowanie na doświadczonych Ruby Developerów, a pracodawcy są gotowi płacić krocie za ich pracę? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym odcinku!

#21 Co nowego w Ruby?

Ruby żyje i ma się dobrze! W tym odcinku rozmawiamy o nowościach i zmianach, które pozytywnie wpływają na jego performance i jego popularność na rynku.

#22 tRPC – złote dziecko software developmentu

Backend i Frontend – jak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu? Przepis na to jest prosty — wystarczy użyć tRPC! Czy znasz już rozwiązanie, które zamienia Front-end Developera w Fullstacka, redukuje koszty po stronie biznesu i skraca czas software developmentu?

#23 AI: przyjaciel seniora i wróg juniora?

W tym odcinku przyglądamy się dostępnym na rynku narzędziom AI wykorzystywanym w software developmencie. Zastanawiamy się kto i kiedy powinien z nich korzystać oraz jak wpływają one na rozwój programistów. Czy sztuczna inteligencja obniży jakość pisanego kodu? Posłuchajcie i oceńcie sami!

#24 Storybook – jedno narzędzie, wiele możliwości

Nie ma wad, a to denerwujące, gdy nie można ponarzekać. Zrobi za Ciebie testy UI i znajdzie zmiany w powtarzających się komponentach. Korzystają z niego web developerzy i designerzy. Czy wiesz już o jakim narzędziu mowa? Jeśli nie, koniecznie posłuchaj tego odcinka!

#25 "Polska mafia" w CERN i OpenAI

Nie, nie jest to odcinek o mafii Pruszkowskiej, Wołominie lub gangu świeżaków. Ludzie, o których mowa są znacznie potężniejsi. Zamiast przemocy, używają i zmieniają świat! Pracują w Dolinie Krzemowej i Genewie, choć umiejętności do zadań specjalnych wynieśli z polskich szkół. O kim więc mowa? Zdradzi Wam to Ewa Dusza, Łukasz Duda i wieloletni pracownik CERN – Piotr Nikiel w najnowszym odcinku Pieprz**** o kodzeniu.